Ju lutem zgjidhni gjuhën tuaj

Një përmbledhje e luftës Jemen

Në 2015 dhe pas dorëheqjes së presidentit të Jemenit dhe arratisjes së tij nga Jemeni, një luftë e pabarabartë kundër Jemen ishte paraqitur nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Qeveritë evropiane dhe amerikane shkaktuar krime të tmerrshme kundër popullit të pambrojtur Jemenit, në të cilën u vranë mijëra fëmijëve dhe civilëve, nga shitja e armëve dhe mbështetjen e Arabisë Saudite në vend të parandalimit dhe ndërmjetësimin për këtë çështje. Këto krime nuk ishin të kufizuara vetëm për sulme ushtarake, por Arabia Saudite rrethuar tokën, ajror, dhe deti në Jemen, në mënyrë për të bllokuar hyrjen e ushqimit dhe barnave në vendin i cili rrezikuar jetën e miliona njerëzve. Sipas raporteve të organizatave ndërkombëtare, këto krime kanë qenë katastrofa më e rëndë humanitare në dekadat e fundit dhe shkaktuan uri dhe filluan sëmundje si kolera.

Misioni yne

Me lirimin e lajmeve dhe imazhet e këtyre krimeve në këtë faqe, ai është përpjekur për të informuar njerëzit e këtyre krimeve që u shoqërua me një bojkot të agjencive të lajmeve Saudi-mbështetur, për t'i dhënë fund këtë luftë të pabarabartë nga protestat nga e gjithë bota.

Buletinet

Ju lutem shkruani e-mailin tuaj për të vazhduar me të rejat e fundit dhe të mbështetur popullin e Jemenit

LAJME

KB dënon grevën në Jemen që vrau deri në nëntë fëmijë KB dënon grevën në Jemen që vrau deri në nëntë fëmijë
KB dënon grevën në Jemen që vrau deri në nëntë fëmijë KB dënon grevën në Jemen që vrau deri në nëntë fëmijë

Një fëmijë në një spital pasi u plagos në një sulm ajror në provincën veriore të Jawf, Jemen, ne korrik, 2020. Deri në nëntë fëmijë u vranë pas sulmeve ajrore në Provincën Jawf të Jemenit verior të Enjten ...

Mëso më shumë
Jemeni shikon kthimin në nivele alarmante të pasigurisë ushqimore: UNICEF, WFP, FAO
Jemeni shikon kthimin në nivele alarmante të pasigurisë ushqimore: UNICEF, WFP, FAO

Lufta e udhëhequr nga Sauditët, përmbytjet, karkalecat e shkretëtirës, dhe tani COVID-19 po krijojnë një stuhi të përsosur që mund të ndryshojë fitimet e siguruara ushqimore të fituara me vështirësi në Jemen, paralajmëroi klasifikimin e fundit të fazës së integruar të sigurisë ushqimore ...

Mëso më shumë
Saudit, Bombat e Grumbulluara të Emirateve të Bashkuara Arabe në Hudaydah të Jemenit: Zyrtari i KB
Saudit, Bombat e Grumbulluara të Emirateve të Bashkuara Arabe në Hudaydah të Jemenit: Zyrtari i KB

Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe), anëtarët kryesorë të një koalicioni që zhvillojnë luftë në Jemen, kanë vendosur bomba thërrmuese kundër një lagjeje rezidenciale në provincën bregdetare perëndimore të vendit të ...

Mëso më shumë
A: Jemeni në prag të urisë më të madhe të botës në 100 vjet '
A: Jemeni në prag të urisë më të madhe të botës në 100 vjet '

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Jemeni mund të përballet me urinë më të keqe brenda 100 vite nëse sulmet ajrore nga koalicioni i udhëhequr nga Saudite nuk ndalen, raportoi Guardian të hënën. Nëse lufta vazhdon, uria mund të përfshijë ...

Mëso më shumë